top of page
На початок
Телефонуй

СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНА СЛУЖБА

СОЦІАЛЬНИЙ
ПЕДАГОГ

завантаження.png

ПРАКТИЧНИЙ
ПСИХОЛОГ

counselor-1294858_960_720-600x467.png
unnamed.jpg
StopBullyng
White Background

СОЦІАЛЬНИЙ ПЕДАГОГ

71209943_1144284802438500_6483863954970902528_n_edited_edited.jpg

ШВАЯ
Олександр Петрович

Соціальний педагог:

  • здійснює соціально-педагогічний супровід дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей з метою попередження безпритульності, бездоглядності та випадків усіх форм домашнього насильства над дітьми;

  • бере участь у виховній роботі з питань профілактики появи негативних форм поведінки у неповнолітніх (паління, алкоголізму, наркоманії; дитячої злочинності тощо), пропаганди здорового способу життя, статевого виховання молоді;

  • допомагає виявленню творчих нахилів, розкриттю здібностей дітей та підлітків, сприяє участі учнів у суспільно-корисній, волонтерській діяльності;

  • проводить просвітницьку роботу з батьками або особами, що їх замінюють (індивідуальні бесіди, виступи на батьківських зборах);

  • є посередником між ліцеєм, сім’єю, державними установами по захисту прав дітей та громадськістю; бере участь в організації їх взаємодії з метою створення умов для нормального розвитку дітей і підлітків.

Функції соціального педагога:

  1. Прогностична: прогнозування посилення негативних чи позитивних сторін соціальної ситуації.

  2. Консультативна: рекомендації учням, батькам, вчителям, молодіжним об’єднанням з питань розв’язання конфліктів та проблемних ситуацій.

  3. Захисна: захист прав дітей, представлення їх інтересів в різноманітних інстанціях

  4. Профілактична: запобігання негативним проявам в учнівському середовищі, пропаганда ЗСЖ.

  5. Соціально-перетворювальна: соціально-педагогічний захист соціально незахищених категорій дітей, сприяння професійному самовизначенню.

  6. Організаційна: координація взаємодії всіх суб’єктів виховання, сприяння участі дітей у науковій, технічній, художній творчості.

Питання,  за якими можна звертатися  до соціального педагога:

  • формування гуманних відносин між учнями та педагогами;

  • охорона і захист прав та інтересів дітей;

  • вивчення особливостей особистості учня, соціальної ситуації розвитку та умов життєдіяльності;

  • вияв інтересів та потреб, проблем і труднощів дітей та підлітків;

  • створення атмосфери психологічного комфорту для учнів у навчальній та позанавчальній діяльності;

  • організація та координація різних видів позанавчальної діяльності дітей і підлітків;

  • попередження конфліктів в учнівських колективах;

  • допомога у професійному самовизначенні;

  • орієнтація учнів на здоровий спосіб життя;

  • профілактика правопорушень серед неповнолітніх, робота з учнями “групи ризику”;

  • взаємодія з педагогами, психологами, батьками або опікунами для надання допомоги учням.

Для батьків:  

Соціальний педагог – це педагогічний працівник, основна мета роботи якого полягає у забезпеченні соціально-правового захисту учнів ліцею та попередженні впливу негативних соціальних чинників на формування та розвиток особистості дитини. В школі він є громадським інспектором з охорони дитинства.

До уваги учнів: 

У яких випадках звертатися до соціального педагога?

  • якщо у Твоїй родині є проблеми, які Тебе постійно турбують, заважають нормально вчитися та відчувати себе щасливим;

  • якщо хтось примушує Тебе до вчинків, що суперечать нормам моралі, пригнічують Твою гідність, а Ти не знаєш як себе поводити у такій ситуації;

  • якщо Ти відчуваєш, що Тобі потрібна допомога лікаря або юриста, проте не наважуєшся звертатися до батьків;

  • і просто коли Тобі здається, що всі інші відвернулися від Тебе і ніхто тебе вже не зрозуміє…

Соціальний педагог

ПРАКТИЧНИЙ ПСИХОЛОГ

DSC_2187_edited_edited.jpg

КРАВЧЕНКО
Олена Василівна

Навіщо потрібен психолог чи соціальний педагог в школі?

Робота психолога, соціального педагога в школі нерозривно пов'язана з освітнім процесом. Школа - це величезний соціальний інститут. Психолог та соціальний педагог працюють не тільки з дітьми, а також і з педагогами та батьками.

Для дитини школа є центром освоєння соціуму. Перший досвід міжособистісних відносин, засвоєння знань, і багато чого іншого - все це отримує дитина в школі. Саме тут необхідно виробити єдину лінію роботи і педагогів, і батьків, і психолога, і соціального педагога. Тільки при взаємному прийнятті рішень, при єдиних цілях, школа може претендувати на звання соціального інституту знань.
Робота з батьками частіше за все стосується підвищення батьківської компетенції.
В організаційно-методичному плані діяльність працівників психологічної служби допомагає у формулюванні педагогічних завдань. Працівник психологічної служби може виявити причини неуспішності, невпевненості чи агресивності дітей. І саме успішне співробітництво працівників психологічної служби, батьків та вчителів школи призводить до реалізації поставлених освітнім закладом педагогічних завдань.


Основною метою та призначенням сучасної психологічної служби

Основною метою та призначенням сучасної психологічної служби є гуманізація цілісного педагогічного процесу при дотриманні принципу педагогічної екології. Це означає орієнтацію цілей та результатів цілісного педагогічного процесу на дитину, як вищу цінність, зміну світогляду його учасників на основі ідей гуманізації; розвиток гуманітарної культури суб’єктов педагогічної діяльності; відновлення на цій основі культуростворюючої функції вихователя; створення умов для природовідповідного розвитку дитини, збереження та укріплення його здоров’я; олюднення стосунків на основі особистісно орієнтованної моделі взаємодії, яка створює передумови для розвитку особистості вихованців-учнів та педагогів як суб’єктів самосвідомості, діяльності та спілкування, вияву їх творчої активності. Гуманістична орієнтація суб’єктів педагогічної діяльності передбачає розвиток їх власних особистісних ресурсів, оволодіння формами конструктивного спілкування та орієнтацію на особистісно орієнтовану взаємодію в навчальному процесі.
Психологічна служба забезпечує своєчасне і систематичне вивчення психофізичного розвитку учнів, мотивів їх поведінки і діяльності з урахуванням вікових, інтелектуальних, фізичних, статевих та інших індивідуальних особливостей, створення умов для саморозвитку та самовиховання, сприяє виконанню освітніх і виховних завдань навчальних закладів.
Психологічна служба закладів освіти представлена двома фахівцями: психолог та соціальний педагог. Розглянемо основні напрями діяльності психологічної служби:

  • Консультативно-методична допомога всім учасникам навчально-виховного процесу з питань навчання, виховання і розвитку вихованців, учнів, студентів, допомога органам державного управління у плануванні освітньої діяльності;

  • Просвітницько-пропагандистська робота з підвищення психологічної культури в навчальних закладах та у сім'ї;

  • Превентивне виховання (через засоби масової інформації, під час навчальної діяльності в рамках навчальних програм або як окремого предмета), метою якого є формування у вихованців, учнів, студентів орієнтації на здоровий спосіб життя та захист психічного здоров'я; профілактика алкоголізму, наркоманії, ВІЛ-інфекції і злочинності.

Напрями діяльності психологічної служби в закладі освіти

Якщо розглядати більш докладно види та напрями діяльності психологічної служби в закладі освіти то ми будемо говорити про:

  • Діагностика - поглиблене психолого - педагогічне вивчення учнів, вихованців протягом усього періоду навчання, визначення індивідуальних особливостей і схильностей особистості, її потенційних можливостей у процесі навчання і виховання, у професійному самовизначенні, а також виявлення причин і механізмів порушень у навчанні, розвитку, соціальної адаптації.

  • Корекція – здійснення психолого-медико-педагогічних заходів з метою усунення відхилень у психофізичному та інтелектуальному розвитку і поведінці, схильності до залежностей та правопорушень, подолання різних форм девіантної поведінки, формування соціально корисної життєвої перспективи. 

  • Реабілітація – надання психолого-педагогічної допомоги вихованцям, учням, студентам, які перебувають в кризовій ситуації, з метою адаптації до умов навчання і життєдіяльності.

  • Профілактика - попередження виникнення явищ дезадаптації учнів, вихованців в освітніх установах, розробка конкретних рекомендацій педагогічним працівникам, батькам (законним представникам) з надання за допомоги в питаннях виховання, навчання і розвитку.

  • Просвітницько-пропагандистська робота - формування в учнів, вихованців та їхніх батьків (законних представників), у педагогічних працівників і керівників освітніх установ потреби в психологічних знаннях, бажання використовувати їх в інтересах власного розвитку. 

  • Консультативна діяльність - надання допомоги учням, вихованцям, їх батькам (законним представникам), педагогічним працівникам та іншим учасникам освітнього процесу в питаннях розвитку, виховання і навчання за допомогою психологічного консультування. Кожен батько чи педагог має право звернутися до психолога з проблемою, або просити про допомогу щодо дитини.

  • Прогностика – складання прогнозу на основі спостережень та досліджень посилення негативних чи позитивних сторін соціальної ситуації, що впливає на розвиток особистості учня чи групи; прогноз результатів навчально-виховного процесу з урахуванням найважливіших факторів становлення особистості.

Практичний психолог навчального закладу:

  •  бере участь у здійсненні освітньої, виховної роботи, спрямованої на забезпечення всебічного індивідуального розвитку вихованців, учнів, студентів, збереження їх повноцінного психічного здоров'я;

  • проводить психолого-педагогічну діагностику готовності вихованця, учня, студента до навчання та сприяє їх адаптації до нових умов навчально-виховного процесу, допомагає у виборі навчального закладу згідно з рівнем психічного розвитку;- розробляє та впроваджує розвивальні, корекційні програми навчально-виховної діяльності з урахуванням індивідуальних, гендерних, вікових особливостей вихованців, учнів, студентів;

  • сприяє вибору учнями і студентами професій з урахуванням їх ціннісних орієнтацій, здібностей, життєвих планів і можливостей, готує учнів до свідомого життя; здійснює превентивне виховання, профілактику злочинності, алкоголізму і наркоманії, інших залежностей і шкідливих звичок серед підлітків;

  • проводить психологічну діагностику і психолого-педагогічну корекцію девіантної поведінки вихованців, учнів, студентів;

  • формує психологічну культуру вихованців, учнів, студентів, педагогів, батьків або осіб, які їх замінюють, консультує з питань психології, її практичного використання в організації навчально-виховного процесу.

Практичний психолог
bottom of page